Wędrówki sentymentalne
POWIAT KRAKOWSKI

Dagmara Kwiatek, Elżbieta Tomczyk-Miczka

W albumie znajdują się 34 obrazy wykonane w technice gumy chromianowej łączonej z rysunkiem
przedstawiające zabytki 17 gmin Powiatu Krakowskiego opisane
i przetłumaczone na język angielski.Okładka

Przykładowe strony (4 z 80) w albumie.
Na życzenie wysyłam całą książkę w PDF.


 Zatrzymaj się, popatrz i poczuj


"Różne są sposoby pokazania regionów i subregionów, tak, by zachęcić do ich peregrynacji i odkrywania atrakcji turystycznych. W tym roku powiat krakowski może poszczycić się niezwykłą publikacją albumową. Biuro Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie postawiło na klasykę połączona z oryginalnością. Ton artystycznej wypowiedzi nadały ilustracje Dagmary Kwiatek, wykonane w technice gumy chromianowej, niezwykle nastrojowe i sugestywne. Za tym nastrojem podążają teksty Elżbiety Tomczyk-Miczki, oddające klimat "sentymentalnych wędrówek" .

"Wydawnictwo to szczególne - pisze w przedmowie Starosta Krakowski Jan Krzyworzeka. Zabiera nas ono w podróż sentymentalną do miejsc w naszym powiecie, które od wieków zachwycają swoim pięknem, historią, często magią i tajemnicą. Przewodniczki w tej podróży, autorki publikacji uchwyciły ukrytą urodę wielu miejsc i z pietyzmem odnalazły w tych miejscach wyjątkowych ludzi, ich historie, aby nam o nich opowiedzieć."

- Zwykle przemierzamy przysłowiowe "drogi powiatu" wśród prozy codzienności nie rozglądając się wiele - relacjonuje swoje przemyślenia autorka Elżbieta Tomczyk-Miczka. - Czasem jednak wkradnie się w tę prozę nutka poezji, gdy zza kępy drzew wystrzeli smukła sylwetka kościelnej wieży, kątem oka zauważymy harmonijny zarys budowli albo przykuje uwagę naiwny wdzięk przydrożnej kapliczki. Trzeba sięgnąć do wyobraźni, by wydobyć niezwykłą magię z codziennych pejzaży, tak, jak czyni to Dagmara Kwiatek, a pomaga jej w tym stara, niemal zapomniana technika gumy chromianowej. Z wielką uwagą zagląda artystka do duszy wybranych miejsc, kilkoma smugami lub graficznym komentarzem podkreślając charakter obiektu na szarym obrazie - fotografii.

Powiat krakowski wart jest takiej uwagi. Tradycje kulturowe, krajobrazy bogate różnorodnością, miejsca naznaczone historią splatają się w różnych jego częściach, tworząc niezwykłą mapę. Mapę, gdzie każda wędrówka może mieć wymiar sentymentalny – niezwykle cenny, bo pozwalający na chwilę zatrzymać się w rozbieganym świecie i-podów, smartfonów i mobilnych aplikacji. W odkryciu takiego wymiaru pomoże ta publikacja".

Czwartek | 21.03.2013

recenzja w

AKTUALNOŚCI TURYSTYCZNE.pl
powrót